Cisza w bibliotece

21 lutego 2014

Wczoraj miałam ogromną przyjemność gościć w przedszkolu „Bajka” z teatrzykiem Kamishibai. Magiczna skrzynka z bajkami zaczarowała dzieci, tak że słuchały opowieści z otwartymi buziami. Miałam też chwilkę aby wypytać dzieci o to co czytają i co wolno w bibliotece. W odpowiedzi usłyszałam jednak to czego nie wolno… biegać, krzyczeć, jeść…

Ha! Odpowiedziałam – nie w naszej, ciechocińskiej i mam na to dowody…

Biegać można było z okazji Światowego Dnia Kota. Z tej okazji w czytelni słychać było bajkę o Kocie w butach. Bajka czytana z podziałem na role przez Panią Dyrektor biblioteki Mariolę Różańską, Mateusza Zduniaka – zaprzyjaźnionego animatora, Rafała Bagdzińskiego z Koła Teatralnego MCK i rodziców Weroniki, zachwyciła najmłodszych, zwłaszcza brawurowo wykonana piosenka dwóch zajączków.
Potem dzieci wyklejały bibułkowe kotki, odbyły się wyścigi w zwijaniu wełny w motek, oraz picie mleczka z miseczki. Dokładkom końca nie było. Dzień Kota to bardzo udane zajęcia w bibliotece! Dziękuję wszystkim – czytaczom, dzieciom, mamom, tatom, dziadkowi – za śmiech, dziką radość i pozytywną energię na dalsze działania. Myślę, że stanie się to naszą stałą coroczną imprezą.

Co do jedzenia to w styczniu ekipa z Piekarni Polkorn zaprosiła dzieciaki z Mamoteki oraz Ekorycerzy na warsztaty pieczenia chleba w pracowni znajdującej się w nowo otwartym lokalu. Pod okiem doświadczonego piekarza, sympatycznego Pana Tomka Wiśniewskiego, dzieci przeszły kurs na „mini czeladnika” i zgłębiły tajniki pracy piekarni. W kolorowym Bistro na piętrze odbyła się degustacja literkowych wypieków (przecież przybyliśmy z biblioteki!) oraz składanie ekopudełek pod okiem Pani Malwiny. Było gwarnie, wesoło i pysznie przede wszystkim.

Okrzyki słychać u nas przez całą sobotę, skarżą się starsi bywalcy na młodzież z Klubu Gier Niekomputerowych. Duże emocje budzą polowania podczas sesji gier RPG oraz turnieje gier planszowych. Z duża satysfakcją mogę oznajmić, że Klub liczy już sobie 25 stałych uczestników, a ciechocińskie grono miłośników fantastyki rośnie.

Zapraszamy na zajęcia Mamoteki we wtorki o 17.00, Ekorycerze spotykają się w środy o 17.00.

Klub Ludzi Uśmiechniętych, czyli rozmowy o książkach w piątki, a Klub Gier Niekomputerowych w soboty.