Epidemia XXI wieku, czyli cukrzyca nie zna granic-wywiad z prezesem ciechocińskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

25 kwietnia 2017

Na spotkaniach w bibliotece, w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 16 poza sprawami organizacyjnymi, staramy się pomóc naszym członkom w walce z cukrzycą i chorobami pochodnymi, zapraszamy przedstawicieli firm medycznych i fachowców z dziedziny diabetologii . Od wielu lat współpracujemy z panią mgr Marzeną Pacholską z Domu Zdrojowego, specjalistką pielęgniarstwa diabetologicznego i zachowawczego.

Chociaż często nam w życiu pod górkę ,

chociaż rzadko nam w plecy wieje wiatr,

wciąż wierzymy, że wszystko przed nami

i że razem zdołamy pokonać goryczy smak.

Bo jest dzień w którym jest lżej

w którym jest milej,

kiedy życie nam wtedy słodsze wydaje się

to czwartkowe wieczory w bibliotece u diabetyków,

kiedy wspólnie uczymy i bawimy się!

Mirosław Kwiatkowski – autor powyższego hymnu, od 2012 roku prezes ciechocińskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z siedzibą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechocinku, dusza wszelkich działań i akcji .

Choroba XXI, wysoko rozwiniętej cywilizacji, tak mówi się o cukrzycy. Czy nie przesadzamy?

Liczba chorych na cukrzycę rośnie nieprzerwanie, obecnie na świecie żyje ok 250 mln. cukrzyków .W Polsce dotyczy to 2,5-3 mln osób, ale sądzi się ,że połowa jest jeszcze nie zdiagnozowana. U nas rozpoznaje się chorobę średnio po 10 latach trwania, pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy cukrzyca poczyniła już ogromne spustoszenia. Każdego roku z powodu powikłań po cukrzycowych umiera ok.3,5 mln ludzi. Mamy więc do czynienia z prawdziwą epidemią.

Jakie były początki ciechocińskiego oddziału PSD ?

W 2007 roku spotkała się grupa ludzi chorych na cukrzycę, którzy byli spragnieni pomówienia o swoich problemach związanych z chorobą albo chcieli wymienić się doświadczeniami . Postanowiono reaktywować istniejące kiedyś Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ( które przestało istnieć wraz ze śmiercią pani prezes Wiesławy Wolf). Inicjatywę podjął były prezes koła diabetyków z Piotrkowa Trybunalskiego pan Antoni Ginko, kiedy przeprowadził się do Ciechocinka. W pierwszych władzach koła zasiedli: prezes – Antoni Ginko, vice-prezes Maciej Maksymowicz, sekretarz -Mirosław Kwiatkowski, skarbnik- Krystyna Tomaszewska , członek Marek Maciejewski. Po nagłej śmierci prezesa Ginko w 2012 roku , władzę objął nowy Zarząd w skład którego wchodzą:prezes -Mirosław Kwiatkowski , vice prezes – Grzegorz Niemczyk, skarbnik – Krystyna Tomaszewska, sekretarz – Danuta Stefańska . W tym roku Koło będzie świętowało 10 rocznicę powstania.

(Prezes M.Kwiatkowski w 2015 roku został również wybrany do Zarządu Rejonowego PSD we Włocławku, gdzie pełni funkcję vice- prezesa – dopisek autorki wywiadu).

Na waszych spotkaniach jest wspaniała atmosfera, widać uśmiechy na twarzach uczestników. Często widzę zapraszanych gości. Widać, że działania są trafione. Jakie macie plany?

Na spotkaniach w bibliotece, w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 16 poza sprawami organizacyjnymi, staramy się pomóc naszym członkom w walce z cukrzycą i chorobami pochodnymi, zapraszamy przedstawicieli firm medycznych i fachowców z dziedziny diabetologii . Od wielu lat współpracujemy z panią mgr Marzeną Pacholską z Domu Zdrojowego, specjalistką pielęgniarstwa diabetologicznego i zachowawczego. Gościliśmy również firmy : Geers – badania i aparaty słuchowe, Medmess – glukometry, badanie krwi, Aboll Diabets Care – programy szkoleń dla cukrzyków, Mediago – testy na nietolerancje pokarmowe, Johnson and Johnson- glukometry najnowszej generacji , Medical- sprzęt rehabilitacyjny.

Nasi słuchacze uczestniczyli też w kursie pierwszej pomocy programu 60 + . Organizujemy badania słuchu, wzroku, stopy cukrzycowej dla wszystkich chętnych z miasta i okolic. Prowadzimy wtedy akcje reklamowe w dostępnych mediach . Od 2008 roku organizujemy wyjazdy do Torunia na ogólnopolskie targi diabetologiczne DIABETICA – EXPO, za co w 2016 roku otrzymaliśmy od organizatorów dyplom- wyróżnienie za aktywne uczestnictwo. Organizujemy corocznie uroczystą Wigilię dla diabetyków, a jesienią i wiosną wspólnie grillujemy . Z dotacji finansowej otrzymywanej od miasta, kupujemy na bieżąco fachową literaturę, która zostaje w depozycie biblioteki i jest przez nią udostępniana.

Chcielibyśmy, aby ludzie zdali sobie sprawę z „drapieżności” cukrzycy, z tego jak powoli,bezobjawowo niszczy organizm ludzki i nie bali się do nas przyjść na kolejne spotkania. Dowiedzą jak dalej postępować, nauczymy obsługi glukometru , pomożemy „oswoić” insulinę. Chcemy uwrażliwić władze miasta i służby medyczne na problemy zdrowotne mieszkańców Ciechocinka poprzez przeprowadzenie masowych badań dotyczących poziomu cukru, cholesterolu, ciśnienia tętniczego, wagi, BMI .Chcemy zaproponować ,żeby miało to miejsce podczas większych miejskich imprez kulturalnych, kiedy ludzie chętniej wychodzą z domów.

Co proponuje Pan w kwestii zapobiegania ?

Profilaktyka jest edukacją. Celem jej jest uniknięcie choroby i nauczenie jak postępować kiedy już zaistnieje. Można działania prewencyjne podzielić na 3 fazy:

1.prochorobowa- jeszcze nie ma choroby, ale naucza jak postępować, by uniknąć cukrzycy. Należy edukować już od wieku dziecięcego poprzez zajęcia w przedszkolu i szkole na temat zdrowego trybu życia.

2. genetyczna – profilaktyka osób, których krewni mają już cukrzycę i jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia jej u krewnych,

3. zdiagnozowana – kiedy już chorujemy , wtedy szczególnie należy wdrożyć proces naprawczy odnośnie trybu życia, odżywiania i aktywności fizycznej.

Należy pamiętać, że cukrzyca nie boli – ale zabija !!

Zapraszam w gościnne progi biblioteki miejskiej na spotkania Koła Diabetyków, gdzie służymy radą i pomocą .Zachęcam do wchodzenia na stronę biblioteki i jej Fb, a także zaglądanie na słupy ogłoszeniowe , gdzie podajemy najświeższe wiadomości odnośnie spotkań i innych akcji. Nie bójmy się przyjść i zapytać!!

Dziękuję za rozmowę .

Mariola Różańska