„Mgnienia w bibliotece- wernisaż fotografii Petera Jaroszewicza

7 lipca 2021

W piątkowe popołudnie, 25. czerwca w ciechocińskiej książnicy odbyło się otwarcie wystawy fotografii Petera Jaroszewicza. W czytelni licznie zebrali się  przyjaciele artysty i miłośnicy aparatu fotograficznego. Wernisaż przyciągnął też ciechocińskich  kuracjuszy. Była to uczta dla oka i dla ucha, gdyż czas umilał nam jego serdeczny przyjaciel Mikołaj Bławat akompaniując na pianinie podczas spotkania.

Petera Jaroszewicz pochodzi z Konstancina, a większość życia spędził w Kanadzie.  Od dwóch lat osiedlił się na Kujawach, gdzie wspólnie z przyjaciółmi, między innymi  realizuje swoją pasję fotografowania. Jego fotografie są pełne koloru i uśmiechu- tak udało nam się podsłuchać rozmowy oglądających prace artysty. Nie dziwi nas to gdyż sam autor jest osobą bardzo pogodną, towarzyską a zarazem skromną.
Usłyszeliśmy od autora, że pierwszy kontakt z aparatem miał w wieku kilkunastu lat, kiedy to jego dziadek ofiarował mu starego Kodaka, potem kupił porządnego Pentaxa. Wtedy jeszcze nie połknął bakcyla ,” pstrykał 50, może 100 zdjęć rocznie podczas licznych podróży po świecie.
 Kilkanaście lat temu, pod wpływem spontanicznej decyzji zapisał się do klubu
 brał udział w warsztatach, klubowych wycieczkach, a to wszystko pomagało mu doskonalić swój kunszt.
 „Wstawanie o czwartej rano, żeby zdążyć na wschód słońca, na „niebieskie” godziny, na złote godziny, kiedy światło jest „miękkie” i przebogate, okazało się nie być problemem.  A teraz, po powrocie do Kraju, poznaje Polskę od nowa, jej piękno, bogactwo, stare przepiękne historyczne miasta… nadrabia zaległości…” jak sam o sobie napisał.

Obecnie robi 200-300 jednego dnia w plenerze.

Wystawę można oglądać w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechocinku, ul. Żelazna 5, w godzinach otwarcia biblioteki do końca lipca. Serdecznie zapraszamy !

fot. Sławomir Świątkiewicz