Młodzi mówią, że…

24 kwietnia 2014

W bibliotece staramy się stworzyć przestrzeń nie tylko dla rodzin z małymi dziećmi w Mamotece. W soboty o 11.00 spotyka się grupa szóstoklasistów (Projekt SDB) pracujących nad folderem ukazującym Ciechocinek jako miejsce dla młodych osób.
Od 13.00 Klub Gier Niekomputerowych, w którym gimnazjaliści organizują sesje gier fabularnych, tętni życiem.

Zapytałam ich czym dziś żyją po lekcjach nastolatki. Oto co powiedzieli:


Co robicie po godzinach spędzonych w szkole? Jak spędzacie czas wolny?

SDB: W ciągu tygodnia odrabiamy lekcje, gramy w piłkę na Orliku, chodzimy po mieście…
KGN: Spotykamy się zazwyczaj ze znajomymi, spędzamy czas przed komputerem, czytamy. Jak pogoda dopisze to spacerujemy po całym Ciechocinku.


Jakie są Wasze ulubione miejsca tu, w Ciechocinku?

SDB: Plac Gdański, Skate Park i hala sportowa, trochę przerażają nas miejsca takie jak np. Wiarus, często wymyślamy koszmarne historie o takich miejscach.
KGN: Park Zdrojowy, Park Staszica, biblioteka.


A co z weekendem i dniami wolnymi od nauki?

SDB: Uczymy się, chodzimy do biblioteki, odwiedzamy kumpli. Na PS4 gramy w Fifę, League of Legends, oglądamy filmiki na YouTube, a także tworzymy swoje np. NiekrytyVloq oraz robimy live na Twitchu. Poza tym gramy w nogę, siatkę, kosza, spędzamy czas z rodziną. Gramy w planszówki, dużo ich w bibliotece.
Julia z KGN: Chodzę na spacery z psem, czasem gram w szachy z tatą.
Filip: Ja jadę do dziadków albo przychodzę do biblioteki na sesje gier Rpg, gram na kompie, czasem na skatepark się skoczy.


Jakie macie plany na Święta Wielkanocne?

SDB: Po pierwsze wyspać się, spędzić trochę czasu przed komputerem oraz PS4, zjeść śniadanie z rodziną.
KGN: Spędzić je z rodziną.


A co z czytaniem książek? Czy młodzi teraz czytają coś poza lekturami i podręcznikami?

SDB: Raczej artykuły na Facebooku i w internecie. W tych czasach internet zajmuje nam więcej czasu i jest bardziej atrakcyjny niż książka.
KGN: Czytam wszystko oprócz lektur (śmiech), czytam mangi, lubimy polską fantastykę, kryminały thrillery, post-apo, horrory. Najlepsze książki fantasy to cykl Sapkowskiego o Wiedźminie, a mistrzem horroru jest Lovercraft i Stephen King. Najlepsze książki to Paragraf 22 Josefa Hellera i „Na psa urok” Hearna. I jeszcze książki Ćwieka.


Mam nadzieję, że te Święta były czasem rodzinnych spotkań i ze z większa uwaga i zrozumieniem spędziliście czas w swoim rodzinnym gronie.IMG_2319