Piątek ze sztuką

2 marca 2020

W piątek 28 lutego w ramach Saloniku Literackiego zaprosiłyśmy na spotkanie p. Aleksandrę Kińską, historyczkę sztuki. Tematem prelekcji był jeden z najwspanialszych malarzy holenderskich, Rembrandt van Rijn. Pani Aleksandra z wielką pasją opowiadała o jego życiu i twórczości, ubarwiając swą opowieść pokazem slajdów.

Na początku p. Ola nakreśliła sytuację Holandii w XVII wieku, nazywanego „złotym”, ze względu na to, że właśnie wtedy kultura, nauka, gospodarka, potęga militarna i wpływy polityczne tego kraju osiągnęły apogeum. Wszystko to miało ogromny wpływ na Rembrandta i ukształtowało go jako malarza. Przede wszystkim miał on wolną rękę jeśli chodzi o wybór ścieżki artystycznej, do tego bogacące się społeczeństwo chętnie przeznaczało swoje pieniądze na sztukę, zapewniając liczne zlecenia. Dowiedziałyśmy się również, że Rembrandt przez całe życie nie opuścił granic swego kraju, co znalazło wyraz w jego obrazach – artysta nie uległ wpływom np. renesansu włoskiego, jego malarstwo jest bardzo lokalne, bardzo holenderskie”, a przy tym autentyczne, bez zbędnych ozdobników i przekłamań.

Dziękujemy p. Aleksandrze za kolejną wspaniałą prelekcję i zachęcamy do uczestnictwa w wykładach i pogłębiania wiedzy z zakresu historii sztuki w naszej bibliotece!