Po co Polakom biblioteki?

22 stycznia 2014

Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”.
Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również biblioteka w Ciechocinku.

Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki – spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.

W bibliotece w Ciechocinku mieszkańcy mają do dyspozycji 9 komputerów. Mogą także skorzystać z drukarki, ksero, skanera czy projektora. Na terenie biblioteki jest również WIFI.

Według raportu, dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w Klubie Ekorycerz czy Mamoteka. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole.

Biblioteka w Ciechocinku organizuje różne zajęcia dla dzieci i młodzież, na przykład Arteterapię, Logorytmikę czy zajęcia Eko w ramach prowadzonych Klubów oraz ciekawe lekcje biblioteczne.

Biblioteka to miejsce nie tylko dla młodych. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. W bibliotece w Ciechocinku osoby dorosłe mogą na przykład spotkać się w Dyskusyjnym Klubie Książki lub Klubie Filmowym.

Biblioteka w Ciechocinku ma również bogatą ofertę dla seniorów: pomoc przy obsłudze komputera czy Sekcja Literacka Uniwersytetu dla Aktywnych lub comiesięczne spotkania Klubu Diabetyków.

Raport „Po co Polakom biblioteki?” można znaleźć na www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2115

Mashup raportu: www.biblioteki.org/maszap/