Prosimy o wasze głosy

7 września 2022

Głosować można od 15. września na stronie https://budzetobywatelski.ciechocinek.pl

Wrzutnia książek przy bibliotece

Konsultacja:

Budżet Obywatelski Gminy Miejskiej Ciechocinek

Koszt:

20 000,00 zł

Opis:

Chcielibyśmy zaproponować naszym czytelnikom wrzutnię biblioteczną służącą do samodzielnego zwrotu wypożyczonych książek. Wielu z was pracuje lub uczy się w godzinach, gdy biblioteka jest czynna, a dzięki wrzutni będzie mógł oddać książki w dogodnej dla siebie porze dnia i nocy. Wrzutnia książek, zwana także trezorem bibliotecznym, umożliwia oddawanie książek przez całą dobę, dzięki czemu przyspiesza proces: oddawanie – wypożyczanie. Czytelnicy korzystając z samoobsługowej wrzutni mogą oddać książki, nuty, płyty CD, podczas gdy biblioteka jest nieczynna.

Wrzutnie zostały tak zaprojektowane, aby materiały biblioteczne nie ulegały zniszczeniu. Książki delikatnie zsuwają się po rolkach, bezpiecznie trafiając do wnętrza wrzutni (wózka na książki). Zawsze spadają z małej wysokości, ponieważ specjalny wózek z dnem zawieszonym na sprężynach:

– opuszcza się w miarę zwiększania ilości książek

– i podnosi wraz z opróżnianiem jego zawartości.

Książkobox stanie przed wejściem do biblioteki, będąc równocześnie jej reklamą. Podobne rozwiązania można już obserwować w całej Polsce na przykład w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu czy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żninie.

Uzasadnienie:

Wrzutnia książek ułatwiłaby zwrot książek o każdej porze dnia i nocy, w dogodnej porze dla każdego użytkownika. Również czas Pandemii pokazał, że takie rozwiązania ułatwiają i oszczędzają czas, którego nie trzeba tracić w kolejce oraz są bardziej bezpieczne ze względu na możliwość zakażenia się.

Dzięki estetycznemu wyglądowi z logo naszej biblioteki byłaby to też swoista reklama dla naszej instytucji.

Obecnie wrzutnia kosztuje 14 735,40 zł brutto, obawiamy się jednak, że we wrześniu ze względu na rosnące ceny stali cena może ulec zmianie, dlatego wnioskujemy o kwotę wyższą o 5000 zł.