Salonik Literacki – Dyskusyjny Klub Książki

16 kwietnia 2015

W dniu 10.04.2015 r. odbyło się spotkanie, jak co tydzień, uczestników Saloniku Literackiego i Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana była powieść Pawła Huelle „Śpiewaj ogrody” – książka zbudowana na wspomnieniach bohaterów opisujących życie w Wolnym Mieście Gdańsku i na Kaszubach.

Autor ukazuje wielokulturowość społeczeństwa o różnych tradycjach, którzy razem zamieszkiwali przed, w czasie i po drugiej wojnie światowej. W operze sopockiej, nazywanej przed wojną Waldoperą, wystawiane były dzieła Richarda Wagnera. Na premierze jednej z nich, zatytułowanej „Zmierzch Bogów”, poznali się bohaterowie powieści, Greta i Ernest Teodor Hoffmanowie, których życie związane jest z muzyką Wagnera.

Innymi postaciami zasługującymi na uwagę są polski chłopiec, który po wojnie zaprzyjaźnił się z Gretą słuchając jej wspomnień i muzyki oraz pan Bieszke, Kaszub, przyjaciel ojca chłopca.Uczestnicy spotkania wysłuchali pięknego fragmentu opery R. Wagnera „Zmierzch Bogów”, a jedna z obecnych pań odczytała fragment XXI Sonetu do Orfeusza Rainera Marii Rilkego, z którego Paweł Huelle zaczerpnął tytuł swej powieści.


„Śpiewaj ogrody, których nie znasz, serce moje, jak w szklance
naczynia wlane ogrody, jasne, nieosiągalne.
Wody i róże Szirazu i Ispahanu,
śpiewaj je błogo, sław je nieporównywalne.”

(R. M. Rilke, w przekładzie M. Jastruna)
Tekst: Mirosław Molenda