Świat oczami reporterek – spotkanie autorskie z Karoliną Sulej i Urszulą Jabłońską

1 lipca 2019

Na inaugurację wakacji, w piątek 28 czerwca, ciechocińską bibliotekę odwiedziły reporterki Karolina Sulej i Urszula Jabłońska. Pretekstem do spotkania były książki, które napisały – „Wszyscy jesteśmy dziwni” (K. Sulej) i „Człowiek w przystępnej cenie” (U. Jabłońska). Na spotkaniu z naszymi czytelnikami autorki opowiadały o swej pracy, podróżach, spotykanych ludziach i ich historiach, zaprezentowały też zdjęcia ze swoich wypraw.
Na początku padło pytanie – „Czy wolicie Państwo czytać książki wesołe, czy smutne?”. Bo patrząc niezbyt wnikliwie można by uznać reportaż o Coney Island – dzielnicy Nowego Jorku słynącej z plaży i licznych parków rozrywki – za opowieść o błahej stronie życia, zaś tekst Jabłońskiej o ludzkim zniewoleniu w Tajlandii – za historię o ciemnej stronie egzystencji. Ale oczywiście przeważnie nie ma sytuacji czarno-białych – i w raju są problemy, a w piekle odnaleźć można promyk nadziei, o czym przekonywały reporterki. Mówiły też o różnicach pomiędzy reportażami „męskimi” a „kobiecymi” – wg nich kobiety piszą z większą wrażliwością i w swoich tekstach nie próbują promować siebie, lecz głos oddają tylko i wyłącznie swoim bohaterom. Na koniec autorki podzieliły się z nami literackimi planami na przyszłość.
Spotkanie z młodymi reporterkami było niezwykle udane i wywołało mnóstwo pozytywnych komentarzy wśród jego uczestników. Mamy nadzieję, że autorki zagoszczą jeszcze kiedyś w naszej bibliotece, zwłaszcza że zadeklarowały swoją sympatię do Ciechocinka.
Spotkanie było częścią projektu “Reportaż – sztuka opowiadania życia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach
programu „Partnerstwo dla książki 2019”.