Warsztaty pisania “W drodze do reportażu”

25 września 2019

Zapraszamy do udziału w warsztatach pisania „W drodze do reportażu”. Zajęcia poprowadzi Krzysztof Lepczyński, redaktor „Zdroju Ciechocińskiego”. Pierwsze spotkanie w piątek 27 września o godz. 17, zapisy do 26 września.

Żyjemy dziś w kulturze pisma. Nie musisz być dziennikarzem czy pisarką, by codziennie generować ciągi znaków w mailach czy mediach społecznościowych. Podstawowe zasady rządzące tekstami dziennikarskimi przydają się nie tylko przy pisaniu obszernych reportaży, wywiadów-rzek i ambitnych tekstów publicystycznych. Z tymi narzędziami szybciej, łatwiej i ciekawiej napiszesz raport w pracy, posta na Facebooku, a nawet… ogłoszenie o sprzedaży pralki.

Podczas warsztatów nie będziemy jednak sprzedawać sprzętu AGD. Pięć spotkań przybliży ci najważniejsze gatunki dziennikarskie: informację prasową, artykuł publicystyczny i wywiad. Nauczysz się, jak pisać zwięźle i klarownie oraz jak redagować tekst w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Poznasz zasady przeprowadzania wywiadów i pisania artykułów, jakie możesz przeczytać w popularnych tygodnikach. Dowiesz się także, jakie są różnice w pisaniu do druku i internetu.

Z nową wiedzą przygotujesz własny reportaż na interesujący cię temat. I przekonasz się, że to wcale nie takie trudne.

Warsztaty poprowadzi Krzysztof Lepczyński, redaktor naczelny „Zdroju Ciechocińskiego” z mediami związany od ponad 10 lat, pracując m.in. w redakcjach „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl, Radia TOK FM, Onetu czy „Wprost”.

Na warsztaty zapisywać się można osobiście w bibliotece (ul. Żelazna 5), telefonicznie (54 283 44 12) lub mailowo (biblioteka.ciechocinek@gmail.com) do 26 września. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne.

Warsztaty literackie „W drodze do reportażu” są częścią projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. „Reportaż – sztuka opowiadania życia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Partnerstwo dla książki 2019”.

red. K.L.