Wykład „Biblioteki wczoraj i dziś” dla Uniwersytetu dla aktywnych

11 stycznia 2023

10. stycznia na zaproszenie Uniwersytetu dla Aktywnych wraz z dyrektor naszej placówki Mariolą Różańską  wygłosiłyśmy wykład na temat roli biblioteki w życiu publicznym na przestrzeni wieków. Opowiadałyśmy o początkach bibliotek na świecie, w Polsce oraz o współczesnych wyzwaniach wobec bibliotek.Podczas spotkania uczestnicy z uwagą i ciekawością słuchali o naszej pracy i jednocześnie pasji.

Ważnym aspektem w naszej instytucji jest współpraca z lokalną społecznością, a Uniwersytet dla Aktywnych wraz z nasza książnicą tworzy od lat Salonik Literacki, organizujemy wspólną akcję „Uwolnij książkę i poślij ją w świat”. Adeptki UdA corocznie biorą udział w akcji „Narodowe czytanie”.

Początkowo czytanie i gromadzenie zbiorów było zarezerwowane dla elit i możnych tego świata. Dziś koncepcja biblioteki to pomysł „trzeciego miejsca” – przestrzeni dla nieformalnego życia publicznego – w którym chętnie się przebywa, spędza czas wspólnie z innymi. W bibliotekach pojawiają się  sale konferencyjne, multimedialne, centra dydaktyczne, galerie, księgarnie, bary kawowe, miejsca do odpoczynku. Biblioteki, zapewniając wygodne miejsca do nauki, pracy, wielu form aktywności, ale też i odpoczynku, kierują do swoich użytkowników ofertę różnego rodzaju działań. A wszystko to po to aby zaspokoić potrzeby dzisiejszego użytkownika.

tekst: Lidia Wasilewska

zdjęcie : Mirosław Kwiatkowski