Zaakceptuj siebie – ważna rzecz!

27 marca 2014

Dnia 20 marca miałam przyjemność gościć w bibliotece klasę VIB ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ciechocinku na lekcji „Zaakceptuj siebie”. Celem lekcji jest rozwijanie aktywności twórczej i kreatywności, zwiększenie u młodzieży poczucia własnej wartości, świadomości jak ważna w życiu nastolatka jest akceptacja samego siebie i własnego wyglądu, zdobycie wiedzy o przyczynach uzależnień oraz budowanie dojrzałych postaw społecznych.

Zajęcia przeprowadzone były w formie ćwiczeń teatralnych.
Podczas krótkiej „rozgrzewki” każdy z uczestników zajęć podchodził do lustra i patrzył na swoje odbicie przez 20 sekund, a następnie napisał o sobie jedno zdanie w pierwszej osobie. Nikt nie musiał czytać na głos swojej wypowiedzi, dlatego każdy mógł szczerze i bezpiecznie napisać co o sobie myśli nie narażając się na krytykę grupy. Spośród wypowiedzi były takie jak: jestem ok, jestem w porządku, ale padały też krytyczne: jestem za gruba czy jestem zbyt niski. Złożyło się to na portret ówczesnego nastolatka. Powstało równocześnie pytanie – czy jest to ocena obiektywna, czy młodzi ludzie są w niej dla siebie zbyt surowi, czy zbyt łagodni. Co i kto ma wpływ na ta ocenę?

Następnie młodzież została podzielona na cztery grupy. Grupy otrzymały rekwizyty należące do swoich fikcyjnych rówieśników symbolizujące potencjalne zagrożenie dla młodego człowieka: puszkę po piwie, płytę CD z grą czy dekalog pro-ana.

Każda z grup miała zastanowić się nad tym, kim może być właściciel rekwizytu, a następnie przygotować scenę z życia postaci i zaprezentować ją w stop-klatce, czyli zatrzymanym obrazie w najbardziej dramatycznym momencie. Kiedy grupy były już gotowe, zaprezentowały krótkie dramy. Na koniec odbyła się otwarta dyskusja o tym co przedstawiły grupy. Młodzi aktorzy opowiadali o tym kogo odgrywali, jakimi wartościami kierowały się postaci, oraz co skłoniło ich do sięgnięcia po alkohol czy narkotyki.

Uczestnicy lekcji wykazali się dużą uwagą i refleksyjnością. Cieszy mnie, że młodzi ludzie w tak trafny i otwarty sposób potrafią opowiadać o problemach współczesnej młodzieży.

SAM_1535SAM_1525SAM_1524