Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych-dotacja w 2020 r

19 lutego 2021

W roku 2020, w ramach programu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, otrzymaliśmy kwotę 5 tys. i 1160,- kwotę dodatkową, z przeznaczeniem na zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną. Obie kwoty dofinansowania, stanowią niezwykle ważną pozycję w budżecie biblioteki. Pozwalają na uzupełnienie najbardziej istotnych braków w zbiorach, w tym elektronicznych. W czasie pandemii zainteresowanie ebookami i audiobookami uległo znacznemu wzrostowi. Przyznana kwota pozwoliła opłacić dostęp do platformy Legimi, która dysponuje ponad 6 tys. tytułów. W ramach kwoty otrzymaliśmy 8 kodów do wykorzystania przez czytelników.

Rok 2020 stanowił wyzwanie dla bibliotek i bibliotekarzy. Przede wszystkim przez 2 miesiące biblioteka była zamknięta dla użytkowników. Potem zmianie uległy godziny wypożyczania, a przede wszystkim zamknięto sanatoria i pensjonaty, co niestety przełożyło się na spadek odwiedzin i wypożyczeń.

Kwota dofinansowania stanowiła 20% środków przeznaczonych na zakup nowości, co pozwoliło na znaczne uzupełnienia. Została przeznaczona na zakupy do oddziału dla dorosłych i dziecięcego. Zakupiliśmy 206 tytuły, głównie z działu literatury pięknej, fiction i non fiction. W ramach wkładu własnego stanowiącego 80 % całości zadania nabyliśmy m.in. lektury szkolne, biografie, kryminały i audiobooki. Zakupów dokonaliśmy w firmie Platon, w której wynegocjowaliśmy znaczny upust. W celu popularyzacji Programu i czytelnictwa staramy się możliwie często zamieszczać na stronie biblioteki i profilu Fb informacje o nowościach oraz ciekawostki ze świata książki. Ogłosiliśmy szereg konkursów czytelniczych w oparciu o zakupione nowości, oczywiście nagrodami były książki.