Literackie przygody młodych – gry fabularne w służbie książce czyli ….

24 lutego 2021

Dziś młodzież spędza wiele wolnego czasu przy grach komputerowych, niemniej jednak po zorganizowaniu pierwszej nocnej sesji RPG w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechocinku, mającej zachęcić młodzież do przyjścia do biblioteki, znalazły się osoby, które zastąpiły częściowo klawiaturę, pad i myszkę ołówkiem oraz kartką papieru. Po pierwszej sesji umówiliśmy kolejne spotkanie, i tak nasza przygoda trwa już dziewięć lat. Opierając się na doświadczeniach z naszej biblioteki, w roku 2020 Książnica Kopernikańska zrealizowała zadanie „Literackie przygody młodych – gry  fabularne w służbie książce”. Jego celem było wyjaśnienie idei i promowanie gier rpg, a przede wszystkim promocja literatury. Gry RPG prowadzą do aktywizacji i integracji młodzieży, która dzięki grze może chętniej sięgnąć do dobrej literatury, a co za tym idzie zajrzeć do biblioteki.

Toruńska Książnica Kopernikańska i Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechocinku przeprowadziły w ramach projektu m.in. transmisje filmów dotyczących związku literatury z grami RPG, były konkursy , w których można było wygrać podręczniki do gier a także książki o tematyce fantastycznej. Prowadziliśmy prelekcje , odbywały się cotygodniowe dyżury ekspertów, gdzie można było się więcej dowiedzieć na tematy poruszane w filmikach. Wśród ekspertów była Lidia Wasilewska z naszej ciechocińskiej biblioteki. Odbyły się dwa spotkania on-line z autorami: Marcinem Mortką i Łukaszem Orbitowskim, którzy opowiedzieli o swoich pasjach związanych z grami RPG oraz wpływie gier na ich twórczość.

Sześć filmów o roli literatury w grach RPG podczas których wspólnie z toruńskimi bibliotekarzami prezentowaliśmy książki to:

Przemysław Chudzik, Mateusz Pitulski, Zostań na chwilę i posłuchaj. Czym są gry rpg i dlaczego chcemy o nich opowiadać

Lidia Wasilewska, Światy, w których możesz być. Literatura, a gry rpg

Przemysław Chudzik, Mateusz Pitulski, Przed wyruszeniem w drogę… Historia i rozwój gier rpg, Dungeons & Dragons i życie rpgowca

Przemysław Chudzik, Mateusz Pitulski, …należy zebrać drużynę. Wybierz swoją przygodę: Zew Cthulhu, Tajemnice pętli i inne

Przemysław Chudzik, Mateusz Pitulski: Na szlak! Wybierz swoją przygodę: Warhammer, The Witcher, Dark Heresy i inne

Lidia Wasilewska, Kuba Czerwiński: Coś się kończy, coś się zaczyna. Wybierz swoją przygodę: pozostałe systemy oraz co dalej

Sześć filmów szkoleniowych zawierających praktyczne wskazówki dot. prowadzenia sesji rpg poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Tol Calen zajmującego się od lat organizacją obozów RPG dla dzieci i młodzieży

Konrad Mrozik, Jak zacząć prowadzić gry rpg?

Sebastian Jankowski, Granie online a granie na żywo

Kosma Sochański, Przygotowanie scenariusza gry. Jak do tego podejść?

Filip Dębski, Prowadzenie storytellingowe a mechaniczne

Michał Pokrowiecki, Improwizacja na sesjach rpg

Agnieszka Krupińska, Rekwizyty na sesjach rpg

Wszystkie filmy można obejrzeć na kanale Książnicy Kopernikańskiej na You Tube .

W ramach projektu zrealizowaliśmy jeszcze 6 dyżurów eksperckich, 3 sesje rpg online , 7 konkursów – rozdaliśmy masę wartościowych nagród. Partnerami projektu byli REBEL.pl , Copernicus Corporation, Black Monk Games, MJ SKLEP oraz Tol Calen.

Projekt realizowany był online ze względu na pandemię, mamy jednak nadzieję, że wkrótce wrócimy do wspólnego grania i długich nocnych rozmów w bibliotece.

Zadanie 'Literackie przygody młodych – gry fabularne w służbie książce' zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

autorka tekstu : Mariola Różańska

autorka zdjęcia:Anna K. Abramow