Dźwięk ciszy – „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” Ilony Wiśniewskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki

11 kwietnia 2019

W piątek 5 kwietnia w bibliotece zainaugurowany został projekt REPORTAŻ – SZTUKA OPOWIADANIA ŻYCIA. Tego dnia w czytelni spotkały się osoby pragnące wymienić się wrażeniami po lekturze książki Ilony Wiśniewskiej „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”. Reportaż jest zapisem pobytu autorki w maleńkim miasteczku Uummannaq na wyspie u zachodnich wybrzeży Grenlandii, podczas którego pracowała ona jako wolontariusz w tamtejszym domu dziecka.

Dzięki wnikliwości i ciekawości świata reporterki obserwujemy życie rdzennych mieszkańców, tak odmienne od naszego – bezpiecznego i wygodnego. Poznajemy ich kulturę, trudną historię relacji z Danią (Grenlandia była kolonią duńską, teraz jest terytorium zależnym), podziwiamy miłość i przywiązanie do ojczyzny, potrzebę niezależności i powrotu do tradycji, a także hardość charakterów. Twarda Natura kształtuje ich życie, determinuje postępowanie, a odległość od „cywilizowanego” świata uwrażliwia – czyni ważniejszymi intuicyjne odczucia niż namacalne i wyuczone reakcje w kontaktach z innymi ludźmi. Lud z grenlandzkiej wyspy, w odróżnieniu od nas, w ciszy znajduje głęboki sens. W relacjach z drugim człowiekiem liczą się gesty, mimika, śmiech, z nich można wyczytać więcej niż ze zwyczajnej rozmowy.

Reportaż zyskał uznanie uczestniczek dyskusji, podkreślały one jego szczególny walor poznawczy. Ogromne wrażenie zrobiła odmienna mentalność tzw. ludzi Północy i tych z Zachodu, zwłaszcza podejście do kwestii często uznawanych za tabu, takich jak seksualność czy śmierć. Dyskutantki zwróciły też uwagę na wyjątkowy związek Grenlandczyków z Naturą i pogodzenie się z byciem jedynie jej drobną cząstką, przyznanie, że tak naprawdę niewiele od nas zależy.

Książkę gorąco polecamy innym czytelnikom, a już 12 kwietnia zapraszamy do biblioteki na godz. 17.00 na spotkanie z jego autorką, Iloną Wiśniewską. Będzie okazja by posłuchać opowieści o innych reporterskich wyprawach, obejrzeć zdjęcia i zadać reportażystce pytanie.

Spotkanie realizowane i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.