Każda historia ma prawo wybrzmieć – spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską

27 kwietnia 2019

W piątek 12 kwietnia w ciechocińskiej bibliotece ze swoimi czytelnikami spotkała się reportażystka Ilona Wiśniewska. Opowiadała o książkach, podróżach, napotykanych na swej drodze ludziach i ich historiach. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Reportaż – sztuka opowiadania” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.

Ilona Wiśniewska jest z wykształcenia filolożką i fotografką, zaś na stałe współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Do chwili obecnej nakładem Wydawnictwa „Czarne” ukazały się jej trzy książki: BiałeZimna wyspa Spitsbergen, Hen. Na północy Norwegii oraz Lud. Z grenlandzkiej wyspy”. W Ciechocinku opowiadała o wszystkich swoich wyprawach, o ludziach których napotykała na swej drodze, o ich często bardzo trudnych historiach – dyskryminacji, walce o godność, szacunek i prawa, o ciężkich warunkach, w jakich przyszło im żyć, ale również o pięknie bycia częścią natury czy o silnych więzach łączących małe społeczności. Autorka z niezwykłą czułością, ciepłem i zrozumieniem mówiła o swoich bohaterach, podkreślała że „każda historia ma prawo wybrzmieć”. Opowieści snute przez Ilonę Wiśniewską doskonale uzupełniał pokaz fotografii z miejsc, które odwiedziła reporterka.

Spotkanie przebiegło w swobodnej atmosferze, a uczestnicy nie tylko poznali wiele faktów dotyczących surowych warunków życia na Północy, wysłuchali również kilku ciekawostek, np. o jedynym kocie żyjącym na Spitsbergenie, z konieczności zarejestrowanym jako lis polarny (prawo zabrania przywożenia kotów na wyspę, by nie zakłócały ekologicznego balansu życia innych zwierząt) czy o konieczności zabierania strzelby na wycieczki po wyspie – do odstraszania niedźwiedzi polarnych, których na Spitsbergenie jest więcej niż ludzi.

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach autorskich w naszej bibliotece. Najbliższe odbędzie się w piątek 24 maja o godzinie 17.00, a naszym gościem będzie reporter i publicysta Paweł Smoleński.