Kto pamięta Antka Policmajstra

11 sierpnia 2021

6. sierpnia w bibliotecznej czytelni gościem była Elżbieta Draczyńska, współautorka książki o Adolfie Bagińskim „Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy, Dodku”. Na spotkanie pomimo deszczowej aury przybyło wielu słuchaczy, zarówno ciechocinian jak i kuracjuszy.

Pięknie, ciepłym głosem pisarka opowiadała nam o rodzinie jednego z najbardziej popularnych artystów okresu międzywojennego, a własnym wuju- Dodku. O nim samym dowiedzieliśmy się, że był nie tylko znakomitym aktorem, ale człowiekiem wielu talentów. W opowieściach autorki książki pojawił się na przykład pierścionek własnoręcznie zrobiony przez Adolfa dla swojej ukochanej, buty i zegarki, które sam reperował. Dowiedzieliśmy się o losach przodków aktora, życiu rodzinnym i towarzyskim. Pisarka szukała też sladów pobytu Adolfa Dymszy w Ciechocinku, który bywał tu prywatnie,  zarówno przed, jak i po wojnie.

Wszystko te historie znajdują się w książce, która jest kontynuacją pracy mamy autorki– Zuzanny Szydłowskiej, wydanej w 2020 r. w 120 rocznicę urodzin bohatera książki. Książka powstawała 27. lat. Adolf Dymsza jest tam przedstawiony nie tylko jako utalentowany i pracowity artysta, ale przede wszystkim jako mąż, ojciec i przyjaciel. Pani Elżbieta przyniosła na spotkanie oryginalne zdjęcia ze swoich rodzinnych zbiorów, co zbudowało niesamowity klimat na spotkaniu. Wisienką na torcie była jednak niespodzianka przygotowana przez jednego z przyjaciół biblioteki Pana Stanisława Kuczorskiego, który wyciągnął z walizki ponad stuletni walizkowy gramofon retro na korbkę i puścił płytę z głosem Enrico Caruso. Niejednemu uczestnikowi zakręciła się łezka w oku. Książki sprzedały się niczym świeże bułeczki a Pani Elżbieta zapowiedziała, że jeszcze się w Ciechocinku pojawi. Świetnie jej się tu odpoczywa wśród tylu pięknych kwiatów i miłych ludzi.

A my oczywiście zachęcamy do lektury, książka znajduje się w bibliotece.