Kto skusił? – reportaż Jacka Hugo-Badera w Dyskusyjnym Klubie Książki

9 listopada 2019

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książce Jacka Hugo-Badera pt. “Skucha”. Jej wydawca na swojej stronie tak zachęca do lektury: “[Jacek Hugo-Bader] kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli – Kolumbów rocznik 50. – swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci. Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba drukarska i powielacze?”. Jak oceniły książkę czytelniczki biorące udział w dyskusji?

Reportaż Hugo-Badera jest zbiorem wielu biografii – postaci znanych i ciągle obecnych w życiu publicznym, ale też tych już zapomnianych lub też nigdy szerzej nieznanych. Opisane historie mają w większości gorzki wydźwięk, brakuje w nich szczęśliwych zakończeń, bohaterowie czują przeważnie, że coś poszło nie tak jak zakładali, często trudno im się odnaleźć w nowej rzeczywistości, do tego nie mogą ułożyć sobie życia osobistego. Czytelniczki obecne na spotkaniu doceniły przede wszystkim styl pisarski Hugo-Badera – żywy, mięsisty, bezpośredni. Autor znający osobiście bohaterów swej książki, wnika w często bardzo intymne szczegóły ich życia albo opisuje niekoniecznie chwalebne epizody ich biografii. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie podążania za wybraną postacią, czy wręcz podglądania jej. Minusem książki dla niektórych dyskutantek była zbyt duża liczba bohaterów i ciągłe narracyjne przeskoki od osoby do osoby, przez co opowieść jako całość wydawała się nieco chaotyczna. Ogólnie jednak książka została oceniona pozytywnie, a rozmowa o niej uruchomiła lawinę wspomnień o czasach stanu wojennego i transformacji.

Jacek Hugo-Bader, autor reportażu „Skucha”, odwiedzi naszą bibliotekę w piątek 22 listopada. Serdecznie zapraszamy na spotkanie – początek o godz. 17.00.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zostało zrealizowane i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.