Nie ma nie zawsze oznacza brak – „Nie ma” Mariusza Szczygła w Dyskusyjnym Klubie Książki

5 września 2019

W piątek 30 sierpnia w naszej bibliotece odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  Dodajmy – spotkanie szczególne, bowiem omawianą lekturą była książka “Nie ma” Mariusza Szczygła, który już 6 września przyjedzie do Ciechocinka, by spotkać się ze swoimi czytelnikami i fanami.

Wydawnictwo Dowody na Istnienie promuje najnowszą książkę Szczygła w taki sposób: „Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”. A jak książkę odebrały uczestniczki klubu dyskusyjnego?

Zdania na temat najnowszej publikacji reportera były podzielone – od zachwytów, przez umiarkowany entuzjazm do krytyki. Jedna z czytelniczek uznała nawet, że była to najsłabsza książka w dorobku pisarza jaką czytała. Wszystkie panie obecne na spotkaniu doceniły jednak, że „Nie ma” znacznie różni się od poprzednich dokonań Szczygła, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę oraz styl pisania. Pojawiły się głosy, że jest to książka wyjątkowo osobista, bardziej refleksyjna od poprzednich, w większym stopniu skłaniająca do zastanawiania się nad własnym życiem i spoglądania dookoła siebie z czułością i uważnością. Niektórym czytelniczkom przedstawione opowieści wydały się bardzo smutne, inne – wręcz przeciwnie – dostrzegły w nich nadzieję i spokój. Oczywiście najlepiej przekonać się samemu – książkę „Nie ma” Mariusza Szczygła można wypożyczyć w ciechocińskiej bibliotece. Wcześniej jednak zapraszamy na spotkanie z autorem w piątek 6 września o godz. 17.00 do Teatru Letniego (ul. Kopernika 3).

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zostało zrealizowane i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.