Spotkanie z Mariuszem Szczygłem w Teatrze Letnim

9 września 2019

Ach, cóż to było za wydarzenie! W piątek 6 września do Ciechocinka przybył znany pisarz i reportażysta Mariusz Szczygieł, by o godz. 17.00 spotkać się ze swoimi czytelnikami i fanami w pięknej sali Teatru Letniego. W to piątkowe popołudnie widownia teatru wypełniła się po brzegi. Spotkanie poprowadził Bartłomiej Oleszek – kulturoznawca związany zawodowo z Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim ostatniej książki pisarza, „Nie ma”, w której opowiada on o przeczuciu własnej śmiertelności, o różnych sposobach radzenia sobie z brakiem kogoś lub czegoś, o dającym ukojenie odkryciu, że koniec może się czasem stać początkiem.

Było poważnie, refleksyjnie, ale Mariusz Szczygieł znany jest z tego, że o trudnych tematach potrafi opowiadać z lekkością, jak sam określił w jednym z tekstów, kojarzącą się z „przyjemnym szumem górskiego potoczku”. W pewnym momencie nastrój się wyraźnie zmienił, oczywiście nie zabrakło anegdot z życia reportera oraz opowieści o Czechach – publiczność żywo reagowała na padające ze sceny słowa, zaś Szczygieł okazał się utalentowanym stand-uperem. Półtorej godziny minęło w mgnieniu oka, ale pisarz naturalnie miał jeszcze czas by odpowiadać na pytania z widowni i podpisywać swoje książki czekającym cierpliwie w długiej kolejce łowcom autografów.

To było niezwykle udane spotkanie i miło było słyszeć komentarze osób opuszczających teatr – zaczarowanych osobowością Pana Mariusza. Cóż dodać – kto nie był, niech żałuje!

W dniu wizyty reportera w naszym uzdrowisku, „Gazeta Wyborcza” ogłosiła nazwiska siedmiu finalistów najbardziej prestiżowej literackiej nagrody w Polsce, Nagrody Nike, a wśród nich znalazł się Mariusz Szczygieł i jego książka „Nie ma”. Ogromnie ucieszyła nas ta wiadomość – serdecznie gratulujemy wyróżnienia i oczywiście mocno trzymamy kciuki życząc zwycięstwa w finale konkursu.

Spotkanie autorskie było częścią projektu “Reportaż – sztuka opowiadania życia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.