Świat według reporterek – dyskusja o książkach Karoliny Sulej i Urszuli Jabłońskiej

3 czerwca 2019

31 maja na jednym ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach Saloniku Literackiego rozmawiałyśmy o dwóch książkach: Karoliny Sulej „Wszyscy jesteśmy dziwni” i Urszuli Jabłońskiej „Człowiek w przystępnej cenie”. Pierwsza z nich („Wszyscy jesteśmy dziwni”) mówi o ludziach żyjących na Coney Island w Stanach Zjednoczonych; druga opowiada o tym, jak traktuje się ludzi w Tajlandii.Podczas dyskusji rozmówczynie zwracały uwagę na odmienność ludzi, ich umiejętność szukania swego miejsca w życiu, poruszały problem tolerancji i szacunku do drugiego człowieka, podkreślały, ile zagadek kryje w sobie obcowanie z różnymi fizycznie, kulturowo, etnicznie grupami. W czasie wymiany zdań podkreślałyśmy, jak okrutny potrafi być człowiek wobec drugiego człowieka, jak w sposób bezwzględny wykorzystuje słabość i inność bezradnej jednostki. Jednocześnie podziwialiśmy tych, którzy potrafili stawić czoła stereotypom, stworzyć własną drogę dążenia do celu.
Obie pozycje wywarły na czytelniczkach ogromne wrażenie, skłoniły do przemyśleń i ciekawej rozmowy.

Spotkanie odbyło się w związku z projektem „Reportaż – sztuka opowiadania życia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.

A już niedługo – w piątek 28 czerwca o godz. 17.00 – zapraszamy do czytelni biblioteki na spotkanie z autorkami obu prezentowanych książek.