Warsztaty pisania w murach biblioteki

21 listopada 2019

Warsztaty pisania „W drodze do reportażu” na przełomie października i listopada odbywały się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczestniczki zajęć postawiły pierwsze kroki na drodze prowadzącej do napisania reportażu.
Pięć spotkań przybliżyło uczestniczkom najważniejsze gatunki dziennikarskie: informację prasową, artykuł publicystyczny i wywiad. Mowa była o tym, jak pisać zwięźle i klarownie oraz jak redagować tekst w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Uczestniczki wzięły udział w symulowanej konferencji prasowej, poznały zasady przeprowadzania wywiadów i pisania artykułów, jakie można przeczytać w popularnych tygodnikach. Dowiedziały się także, jakie są różnice w pisaniu do druku i internetu.
Warsztaty prowadził Krzysztof Lepczyński, do niedawna redaktor naczelny „Zdroju Ciechocińskiego”, z mediami związany od ponad 10 lat, pracując m.in. w redakcjach „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl, Radia TOK FM, Onetu czy „Wprost”.
Warsztaty literackie „W drodze do reportażu” były częścią projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. „Reportaż – sztuka opowiadania życia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Partnerstwo dla książki 2019”.

Tekst: K.L.