Zapach pieczonego chleba

2 sierpnia 2013

Podczas Wakacyjnych  Spotkań Mamotekowych w Bibliotece podczas Kolorowej Podróży poprzez wpływ barw na nasze zachowanie zostały namalowane kolorowe torby. Z materiałów powszechnie uważanych za śmieci powstały Ekozabawki, czyli roboty, zwierzątka i ludziki. Klaun Koko przyjechał do nas ze swoim kolorowym cyrkiem, chodnik przed biblioteką został ozdobiony rysunkami dzieci podczas Kredowiska.

To, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu z dzieckiem wie każdy. Jak spędzać ten czas razem?
Często, jako mama sama zadaję sobie to pytanie. Organizując spotkania mamotekowe zazwyczaj kieruję się pomysłami zaczerpniętymi od innych mam. W tym miesiącu  pojawiła się pani Malwina Gadziemska ze swoim optymizmem, energią uśmiechem i zapałem.

Upieczmy chleb! – zaproponowała. W mojej głowie przebiegły myśli: to trudne! Jak się to robi? Tu? Nie mamy piekarnika.. a pani Malwina ze spokojem wyliczała: trzeba kupić mąkę, wodę mineralną, drożdże w paczce… przyda się piekarnik albo maszyna do chleba… a może prodiż?
Dzieci niech przyniosą fartuszki i muszą koniecznie umyć rączki.

I stało się . W jedno z lipcowych spotkań mamotekowych z zapałem i wypiekami na twarzy w pocie czoła wyrabialiśmy ciasto na chleb. Dzieciaki otrzymały po małej kuleczce ciasta i dosypywały sobie do środka ciasta ziarenek słonecznika, dyni, maku czy siemię lniane.

Z małych Bułeczek uformowałyśmy wianuszek i hyc! do prodiża na godzinkę. Podczas gdy zapach w czytelni robił się coraz bardziej intensywny i obłędny, dzieci śpiewały: „mało nas, mało nas do pieczenia chleba”, „rolnik bierze żonę „, malowały kolorowanki  i wyklejały ziarnami swoje rysunki. Po wyjęciu pięknego bochna zabraliśmy się za jedzenie cieplutkiego jeszcze chlebka z chrupiącą skórką. Mmm… pyszne.
Gorąco namawiam do rodzinnego pieczenia chleba w domu. A w Mamotece warsztaty z pieczenia chleba na pewno jeszcze powtórzymy!

Zachęcam do udziału w zajęciach razem z nami. Spotkania odbywają się we wtorki o 17.00.
Zapraszam również wszystkich chcących tworzyć Mamotekę do udziału w spotkaniu 13. sierpnia o godz. 17.00 – wspólnie stworzymy Bank Pomysłów na nadchodzący rok.Obraz 003 Obraz 020