Dyskusyjny Klub Książki 17.05 – Paweł Smoleński „Wnuki Jozuego”

20 maja 2019

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy (obecne były tylko panie) o najnowszej książce uznanego reportażysty Pawła Smoleńskiego “Wnuki Jozuego”. Autor po raz kolejny zabrał nas do Izraela – Ziemi Obiecanej – by pomóc w zrozumieniu niemożliwego do rozwiązania, jak się wydaje, konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Uczynił to w ciekawy, całkiem nowy sposób.

W reportażu punktem wyjścia do opisu sytuacji współczesnego państwa Izrael są starożytne teksty biblijne, które jak się okazało są dla części jego obywateli niezwykle aktualne i odczytywane całkiem dosłownie w kontekście roszczeń terytorialnych. To nieważne, że teksty te czasem wzajemnie się wykluczają (zależy którą Księgę Starego Testamentu czytamy) – ważne że ziemie, na których obecnie trwa konflikt bliskowschodni obiecał narodowi izraelskiemu sam Bóg. Właśnie to pokazuje jak skomplikowana, a jednocześnie absurdalna jest sytuacja w Ziemi Świętej.

Książka wzbudziła mieszane odczucia wśród czytelniczek, niektóre otwarcie mówiły, że czytało się ją ciężko. Trzeba przyznać, że lektura najnowszego reportażu Pawła Smoleńskiego wymaga skupienia i chociaż minimalnej orientacji w historii tarć na linii Izrael – Palestyna. Warto jednak po nią sięgnąć, by poszerzyć swą wiedzę, zyskać inną perspektywę i spróbować zrozumieć ten zawiły i wielowątkowy spór.

Paweł Smoleński, autor “Wnuków Jozuego”, będzie gościem naszej biblioteki w ramach projektu “Reportaż – sztuka opowiadania życia”. Serdecznie zapraszamy na spotkanie w piątek 24 maja na godzinę 17.00 do czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Żelazna 5).