Spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim

24 maja 2019

W piątkowe popołudnie 24 maja w czytelni ciechocińskiej książnicy zgromadzili się miłośnicy reportażu i najnowszej historii Państwa Izrael. Tego dnia odwiedził nas dziennikarz, reporter i pisarz Paweł Smoleński. W Ciechocinku opowiadał przede wszystkim o swojej najnowszej książce “Wnuki Jozuego”.

Reporter mówił, że chce opisywać ważne wydarzenia współczesnej historii z ludzkiej perspektywy – skupiając się na przeżyciach jednostkowych bohaterów, dzięki czemu historie te zyskują uniwersalny wymiar i z nich zarówno on jako autor, a także czytelnik może dowiedzieć się wiele o sobie. Na pytanie dlaczego tak często wraca do Izraela Smoleński odpowiedział, że po prostu dzieją się tam ważne i interesujące rzeczy, o których warto dowiedzieć się więcej. Przy okazji wspomniał o tzw. dziennikarstwie internetowym, masowym, które jedynie ślizga się po powierzchni spraw nie dając pełnego obrazu, a często go nawet zniekształcając i namawiał do zagłębiania się w różne tematy, sięgania po artykuły analityczne czy książki.

Podczas spotkania reporter tłumaczył jak obecnie wygląda sytuacja na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, i dlaczego porozumienie żydowsko-palestyńskie jest tak trudne do osiągnięcia, a być może nawet niemożliwe. Mówił m.in. o tym, że Żydzi uważają, że ziemia ta została im przekazana przez Boga niejako w dzierżawę – że jest ich własnością nie na mocy zasiedzenia, ale właśnie obietnicy bożej. Smoleński opowiadał również o współczesnym obliczu wojny i codziennym życiu w jej cieniu: o schronach w kształcie gąsienic na placach zabaw, o nowoczesnych izraelskich bazach wojskowych, gdzie prowadzenie działań wojennych przypomina grę komputerową, co często prowadzi do odhumanizowanego spojrzenia na człowieka po drugiej stronie.

Na koniec padły pytania od publiczności o szanse na ogólnoludzkie porozumienie, otwartość na innego, tolerancję. Paweł Smoleński zauważył, że człowiek nie jest istotą doskonałą, a w trudnych, niepewnych czasach jest w nim tendencja do trzymania ze swoimi – zacytował nawet znany dziecięcy wierszyk Władysława Bełzy: “Kto ty jesteś— Polak mały. Jaki znak twój?— Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz?— Między swemi (…)” To co znane wydaje się być bezpieczne, a “obcy” to niewiadoma, być może zagrożenie – takie myślenie skrupulatnie wykorzystują zwłaszcza politycy, by siejąc strach załatwiać swe małe interesiki i utrzymywać się przy władzy. Ale zamykanie się na inność sprawia, że tak trudno nam rozmawiać ze sobą i rozumieć, co tak naprawdę dzieje się wokół nas.

Spotkanie było częścią projektu “Reportaż – sztuka opowiadania życia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.