Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – Kamil Bałuk „Wszystkie dzieci Louisa”

13 listopada 2018

„Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje, a miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje” – te słowa znanej dziecięcej piosenki dobrze wprowadzają w główny wątek debiutanckiej książki Kamila Bałuka „Wszystkie dzieci Louisa”. Ten skonstruowany jak najlepsze powieści sensacyjne reportaż opowiada bowiem o aferze, która ujawniła nieprawidłowości na niewiarygodną skalę w holenderskich klinikach leczenia bezpłodności.

Okazało się m.in. że przyszli rodzice byli okłamywani co do tożsamości dawców, nie określano też limitów „poczęć” z jednego dawcy – główny bohater tej historii, tytułowy Louis, prawdopodobnie jest biologicznym ojcem około dwusetki dorosłych już dzieci. Wbrew pozorom książka nie jest jednak wielkim oskarżeniem systemu czy działań poszczególnych ludzi, skupia się raczej na ukazaniu ludzkich pragnień i potrzeb, skłania do zastanowienia, co jest w naszym życiu ważne, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi lub nie, dlaczego z niektórymi ludźmi czujemy szczególną więź, a inni są nam obojętni i co o tym decyduje – geny czy środowisko? A to jeszcze wciąż nie wszystkie pytania i problemy podjęte w tym znakomitym reportażu.
Uczestniczki ciechocińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się w piątek 9 listopada w bibliotece by wymienić się własnymi przemyśleniami po lekturze książki kamila Bałuka. Większość pań oceniła ją bardzo pozytywnie wskazując na jej wielowymiarowość oraz szczególne walory poznawcze. A zatem – gorąco polecamy „Wszystkie dzieci Louisa” innym miłośnikom dobrej literatury!

Spotkanie DKK odbyło się w ramach realizacji programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla Książki 2018”