Aktualności

Co u nas słychać?

Lekcja biblioteczna „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”

14 kwietnia, 2015 r.

Bardzo udana lekcja biblioteczna inspirowana książką „Dokąd iść? Mapy mówią do nas” autorstwa Heekyoung Kim. Dziekuję bardzo klasie II ze Szkoły Podstawowej oraz Pani Katarzynie Drzewuckiej, za miło spędzony czas i owocne rozmowy.

Podczas zajęć w formie zabawy uczniowie odkryli tajemnicę map, dowiedzieli się czym jest siatka kartograficzna i piktogramy, ale przede wszystkim spędzili, jak się od nich dowiedziałam, miło czas w naszej bibliotece – i o to chodzi :)

Zapraszamy nauczycieli do udziału w lekcjach bibliotecznych, informacje o realizowanych tematach w zakładce „Oferta”

Czytaj dalej →

Salonik Literacki – Klub Filmowy, a w nim „Mała Moskwa”

9 kwietnia, 2015 r.

W piątek 27 marca, w Saloniku Literackim odbyła się projekcja filmu „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka. Bardzo wzruszająca historia o miłości pięknej, zakazanej, tragicznej.

Film ukazuje czasy powojenne, kiedy w Polsce stacjonowali radzieccy żołnierze. Największym garnizonem była Legnica zwana Małą Moskwą. Wiera, żona radzieckiego oficera, zafascynowana Polską, brawurowo wykonując utwór „Grande Valse Brilliante” (tekst Juliana Tuwima, muzyka Zygmunt Konieczny) wygrywa polsko-radziecki konkurs piosenki i poznaje uroczego polskiego porucznika Michała. Tak rozpoczyna się wielka miłość. Rozkwita w tajemnicy przed wszystkimi: mężem oraz władzami wojsk radzieckich i miasta. Był to najpiękniejszy i najtragiczniejszy okres ich życia. Romans był krótki lecz pamięć o zakazanej miłości trwa do dziś.

Film został doceniony wieloma nagrodami, fascynujący, warto zobaczyć.

Czytaj dalej →

Wielkanoc

31 marca, 2015 r.

Biblioteka w Wielka Sobotę  (4 kwietnia)  będzie nieczynna.

Zapraszamy we wtorek 7 kwietnia.

Z okazji Wielkanocy życzymy Wam wiosny, wiosny, wiosny!
Pękających pąków, krokusów i przebiśniegów.
ziemi, która zaczyna pachnieć,
słońca, które nie tylko świeci, ale wreszcie także grzeje.
Wiosny w przyrodzie
i w życiu rodzinnym, w pracy, na koncie bankowym
i gdzie tam jeszcze komu zimno :)

Salonik Literacki Biblioteki

26 marca, 2015 r.

„Książki to najlepsi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradza, a nauczą wiele.” (Jan Rak)

Jak zawsze w piątki spotkali się uczestnicy DKK i Saloniku Literackiego. Tematem spotkania były biblioteki od czasów powstania do dnia dzisiejszego. Powadząca dyskusję Pani Klara Drobniewska ukazała historię powstania biblioteki począwszy od pierwszych w Chinach i Egipcie, poprzez Grecję i kraje współczesnej Europy.

Na chwilę przyjrzeliśmy się najsłynniejszej bibliotece w Aleksandrii. Niezwykle ciekawe historie dotyczyły książnic średniowiecznych, przy klasztorach i uniwersytetach, które nie tylko gromadziły, ale również same kopiowały liczne woluminy. Były to pisane ręcznie, a potem (po wynalezieniu druku), wzorowane na rękopisach – zdobione inkunabuły oprawione w drewno lub skórę.

Czytaj dalej →