Salonik Literacki, a w nim  Dyskusyjny Klub Książki

23 października 2015

Na spotkaniu DKK w Saloniku Literackim w dniu 23.10.2015r. uczestnicy DKK podzielili się wrażeniami na temat przeczytanej książki Donny Tartt „Szczygieł”.
Jest to powieść epicka reklamowana przez wydawcę jako największe wydarzenie literackie ostatnich lat (w 2014 roku zdobyła Nagrodę Pulitzera). Główny bohater powieści – Theo Decker, 13-letni chłopiec cudem ratuje się z wybuchu, który ma miejsce w muzeum. Z ruin zabiera niewielki, dziwnie fascynujący obraz z wizerunkiem szczygła – ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu. „Szczygieł” towarzyszy Theo w podróży jego życia: od Manhattanu, Park Avenue, przez rozpustę Las Vegas, po ciemne zakątki Amsterdamu. Początkowo obraz jest dla Theo bezcennym skarbem, bowiem dla dorastającego chłopca, który bardzo tęskni za matką jest wspomnieniem o Niej. Jednak z czasem prowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawia, że Theo znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. „Szczygieł” to klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu bezlitosnych kolejach losu.
Każdy uczestnik DKK miał swoje prywatne kryteria, którymi oceniał dzieło literackie, dzielił się swoimi wrażeniami. Powieść jednych czytelników zafascynowała bardziej, innych mniej. Dało się odczuć, że czytając „Szczygła”, można było mierzyć ludzką psychikę, nie zabrakło samotności, lęków,
obsesji, straty, ciepłych uczuć, gonitwy myśli.

Tekst: Jolanta Kępczyńska