Animacje czytelnicze w Tężniopolis
Jedna z najpopularniejszych polskich współczesnych pisarek dla dzieci w ciechocińskiej książnicy? Autorka ukochanej przez dzieci serii o dziewczynce imieniem Basia prowadzi Mamotekę? Niemożliwe? A jednak! Dzięki programowi „Partnerstwo dla książki 2018” gościliśmy w tym roku m.in. Zofię Stanecką. 27 listopada w pochmurny wieczór dzieci słuchały opowieści w jaki sposób powstaje historia, którą potem zamienia się w książkę. „Na początek trzeba do garnka, czyli głowy dodać składniki, tak jak do zupy, zamieszać i historia gotowa. A skąd te składniki? Różnie, z doświadczenia, fantazji czy obserwacji” opowiadała ulubiona przez młodych czytelników autorka. Dzieci uczestniczące w spotkaniu miały też możliwość pierwszej próby tworzenia własnego opowiadania pod bacznym uchem sympatycznej Pani Zosi, wysłuchać i obejrzeć miniteatrzyk przygotowany przez autorke a także narysowac zupełnie wyjątkowe kotki z własnej fantazji i pochwalić się wynikiem pisarce. Mamom które na co dzień czytają jej historie swoim dzieciom rozdała autografy.
Program „Partnerstwo dla książki jest programem”,który ma na celu poprawę dostępu do literatury w jej wszystkich formatach i wzmocnienie kulturotwórczej roli bibliotek. Jest to program Ministra Kultury, który finansuje ciekawe wnioski złożone przez biblioteki z całego kraju i nam udało się takie dofinansowanie pozyskać na projekt zatytułowany ” Animacje czytelnicze w Tężniopolis”.
W ramach „Animacji …”w 2018 roku zrealizowaliśmy spotkania z pisarzami, ilustratorami oraz animatorami kultury.
Wybierając tak znakomite postacie świata dziecięcej literatury jak: Z. Stanecka, J.Bednarek, J. Skworz, P.Wechterowicz, M.Strękowska-Zaremba, E.Piotrowska, I.Chmielewska chcieliśmy uatrakcyjnić ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży i umożliwić spotkania z tak znanymi pisarzami w naszym mieście . Chcieliśmy, aby sposób prowadzenia warsztatów był spójny z tym, do którego są już przyzwyczajeni nasi najmłodsi czytelnicy – zaprosiliśmy więc Bajarkę, Monikę „Bajankę” oraz Klowna Gonzo, którego dzieciaki pokochały od pierwszych chwil jego zajęć detektywistycznych. . Udział animatorów był również szansą na zdobycie nowego doświadczenia i wiedzy przez bibliotekarzy, w jaki sposób zachęcić dzieci, młodzież i starszych do czytania. Warsztaty z czerpania papieru, kaligrafii i druku prowadzili przedstawiciele z Wioski ginących zawodów z Koronowa. Myślę ,że udało się . Dzieci mogą pochwalić się większą wiedzą na temat jak powstają ich ulubione książki oraz autografami zdobytymi podczas spotkań. W projekcie uwzględniliśmy poprawienie komfortu i wygląd czytelni dla najmłodszych oraz stworzenie osobnego miejsca dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat (Kącik Bobasa), gdzie będą one mogły swobodnie i bezpiecznie przebywać wizyty w bibliotece. W łazience pojawi się przewijak , a w częsci dziecięco-młodzieżówej wygodny fotel z myślą o karmiących mamach.Chcieliśmy również, aby czytelnicy i uczestnicy warsztatów mogli zabrać do domu jakąś pamiątkę – gadżet związany z biblioteką, czytelnictwem i książkami, stąd pomysł na zakup plotera z prasą termiczną oraz maszyny do produkcji przypinek. Gadżet w postaci torby, koszulki, zakładki będzie przywoływał miłe wspomnienia z biblioteką i zachęcał do jej ponownego odwiedzenia.
Kiedy w naszym mieście została zamknięta ostatnia księgarnia, wiedzieliśmy, że udostępniamy miejsce, gdzie można się na chwilę zatrzymać, usiąść, wypić kawę, poczytać gazetę, porozmawiać o tym co nas interesuje, wziąć udział w ciekawych warsztatach, skorzystać z internetu.wypożyczyć lekturę , film na dvd , czy otrzymać kod do wypożyczalni książek w formacie elektronicznym (do platformy Legimi). Można tu porozmawiać o nowościach na rynku książki, poradzić się w sprawie doboru odpowiedniej lektury. Zmienia się świat i zmienia się Biblioteka. Dla Was!